Vyberte stránku

Sbírka

Muzeum umění a designu v Benešově spravuje sbírku volného a užitého umění. Prvotní sbírková kolekce byla v roce 1990 sestavena z několika převodů, mezi nimiž dominoval soubor české malby druhé poloviny 20. století z Českého muzea výtvarných umění. Sbírka se postupně rozrostla do několika souborů, které v současné chvíli představují:

Díla regionálních umělců například benešovského rodáka Vladimíra Cidlinského a Václava Pavlíka či sochy Miloslava Chlupáče.

Fotografie a fotografické techniky například fotografie Cindy Shermann, Dagmar Hochové nebo Ladislava Sitenského.

Kreseb a grafiky například od Václava Boštíka, Jiří Johna, Kamila Lhotáka, Karla Malicha nebo Bohuslava Reynka.

Plastiky například od Kurta Gebauera, Čestmíra Sušky, Olbrama Zoubka nebo Karla Nepraše.

Současné malby například obrazy Jiřího Davida, Marie Blabolilové, Tomáše Císařovského, Ivany Lomové, Michaela Rittsteina nebo Zorky Ságlové.

Grafického a ikonického designu například žehličky ETA 211 od Stanislava Lachmana či kubistické dózy Pavla Janáka.

Významnou součástí sbírky je dar od historika umění a sběratele Doc. PhDr. Jiří Šetlíka, CSc., který v roce 2010 věnoval Muzeu umění a designu svoji sběratelskou kolekci uměleckých děl, soubor plastik, grafických listů, kreseb, maleb a užitého umění. Dalším cenným přírůstkem do sbírky byla v roce 2013 pozůstalost Zdeňka Kirchnera, kterou Muzeu umění a designu věnoval výtvarník Jiří Voves. Je to nejobsáhlejší sbírka Kirchnerových děl v Evropě, skládající se z desítek prací z oblasti grafického designu, maleb, několika objektů a stovek grafických listů.